Gratka dla bibliofilów

środa, 15. lutego 2017

Language

Polish Czech English French German Greek Italian Portuguese Russian Spanish

Rozmiar czcionki

Statystyka

Odsłon : 2523564

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 20 gości 
Gratka dla bibliofilów PDF Drukuj Email
Wpisany przez SP Maliszewo   
wtorek, 24 maja 2016 13:14
Gratka dla bibliofilów (05.2016)

W środę, 18 maja, uczniowie klasy V i VI ze Szkoły Podstawowej w Maliszewie wyjechali na warsztaty biblioteczne do Biblioteki im. Zielińskich do Płocka. Obejrzeli także zbiory wyjątkowych ksiąg w Bibliotece Seminarium Duchownego. Uczniowie mieli możliwość obejrzenia starodruków. Wśród nich pojawiły się zwoje z egipskimi hieroglifami, średniowieczne rękopisy, karta psalmu pięknie zdobiona przez skrybę, a także pierwsze drukowane księgi, tzw. inkunabuły. Ciekawostką dla uczniów okazała się miniaturowa książeczka wielkości łebka od zapałki zawierająca modlitwę „Ojcze nasz…” w siedmiu językach oraz biblioteczka podróżnika – skrzynka zawierająca wiele mniejszych pozycji książkowych przydatnych w długiej podróży.

Z kolei w bibliotece seminaryjnej w Słowniku Geograficznym z 1880 r. uczniowie odnaleźli informacje dotyczące ich rodzimych miejscowości – Maliszewa i Brzeźna. Dużym zainteresowaniem cieszyła się bogato ilustrowana księga – Biblia Złota Klasyków. Stary Zakon, której ciężar zaskoczył wszystkich bibliofilów. Dodatkowym atutem księgi były zdobienia i okucia na rogach drewnianej okładki. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także książka w języku chińskim. Dziewczęta z zapałem odczytywały staropolskie teksty, zaś chłopców zainteresowała Ewangelia św. Mateusza wydana w wersji dla niewidomych i napisana brajlem.

Wśród ksiąg sakralnych można było obejrzeć m.in. Biblię świętą z 1599r., Biblia Sacre –Vulgatę, Biblię Hebraica czy Żywoty Świętych.

- Wycieczka była bardzo interesująca. Można było zebrać wiele ciekawych informacji na temat miejscowości, z których pochodzimy.

- Najbardziej podobała mi się biblioteczka podróżnika i taka maleńka miniksiążeczka. To niesamowite, jak małe musiały być czcionki, żeby mogła powstać.

- Zaskoczyło mnie, że książki były dużych rozmiarów i takie ciężkie. Dobrze, że podręczniki i lektury szkolne nie są takie ogromne.

Poprawiony: wtorek, 24 maja 2016 13:26